Kiedy powinniśmy zacząć walkę ze zbędnymi kilogramami? Przede wszystkim wtedy, kiedy nasze BMI (Body Mass Index – Wskaźnik Masy Ciała) zacznie dość odbiegać od normy, co będzie też widoczne  na naszym ciele.

 

Klasyfikacja BMI dla osób dorosłych:

 

·       18,5 – 24.9 waga prawidłowa

 

·       25,0 – 29.9 – nadwaga

 

·       30,0 – 34.9 – I stopień otyłości

 

·       35,0 – 39,9 – II stopień otyłości

 

·       powyżej 40,0 – III stopień otyłości

 

Jak obliczyć swoje BMI?

 

BMI = waga/wzrost2

 

Pamiętaj, aby wzrost podać w metrach.

 

Często też można znaleźć internetowe kalkularory BMI, m. in. ten: kalkulator BMI

zdjęcie : link

 

  

 

 

Dieta dla wielu z nas jest straszną katorgą. A może nam się wydaje? Poznaj sposoby na to, aby dieta była przyjemniejsza.

1.Zmień nastawienie -  najczęściej wszystko tak naprawdę siedzi w psychice, nie ciele! Może nastaw się bardziej pozytywnie, nie zadręczaj się tak bardzo tym, co jesz. Myśl, że to co jesz, jest jedzeniem normalnym, a nie dietetycznym.

 

2.Rób własne słodycze - jeśli jesteś uzależniony od słodkości, to możesz na samym początku robić ich zdrowe zamienniki, np. biała czekolada z jogurtu naturalnego, a po pewnym czasie stwierdzisz z zaskoczeniem, że nie masz takiej ogromnej ochoty na coś słodkiego niż wcześniej!

 

3.Ćwiczenia - znajdź jakieś zajęcia sportowe, które polubisz i będziesz tylko czekał na nie z niecierpliwością. Z samego początku ciężko się przekonać do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ale jeśli będziesz starał się ćwiczyć, ruszać, to prędzej czy później zacznie sprawiać ci to frajdę! Często jest tak, że mówimy sobie, bo jesteśmy zmęczeni. Tylko pytanie, jak zmęczeni? Może tak naprawdę tylko głowa jest zmęczona? Spróbuj wtedy trochę się rozruszać, efekt może cię zaskoczyć!

 

4.Nagradzaj się - oczywiście, nie w postaci jedzenia. Znajdź sobie inne rzeczy, które sprawiają ci taką samą radość jak jedzenie. Po każdym zgubionym kilogramie, może trzech idź sobie na ciekawy film do kina, albo załatw sobie wyjazd do aquaparku!

 

5. Znajdź osobę o podobnych problemach co Ty. We dwoje zawsze łatwiej, możecie wymieniać się wzajemnie doświadczeniami, pomagać sobie w chwilach słabości. Jednak nigdy nie porównuj się do drugiej osoby. 

 

6.Nie załamuj się. - z tym zawsze jest najgorzej. Często spodziewamy się niewiadomo jakich efektów, w niewiadomo jakim czasie. Aby schudnąć skutecznie, potrzeba na to czasu. A pierwsze dwa tygodnie mogą być najgorsze, bo organizm nie spala tłuszczu, tylko czeka na to, aby dostać kolejną porcję niezdrowego jedzenia, a nuż, nuż. Jednak po pewnym czasie w końcu wie, że nic nie dostanie i zacznie ten tłuszcz spalać. Waga może również się nie zmieniać dlatego, że poziom tłuszczu wyrównuje się z poziomem wody. Więc głowa do góry, będzie dobrze ;) 

Źródło zdjęcia:link

 

Na samym początku należy ustalić też kilka rzeczy. Najlepiej weź notes i wszystko  sobie zanotuj.

1.Jedz 5-6 posiłków o stałych porach, pomiędzy nimi musi być 3-4 godziny odstępu, przykładowo: 6:00, 9:00, 12:00, 15:00, 18:00.

.Pij dużo czystej wody. Tuż przed posiłkiem 1-2 szklanki, aby wypełnić żołądek i zmniejszyć apetyt.

3.Jedz jak najmniej przetworzone i zdrowe produkty. 

4.Ćwicz  regularnie. Ustal 4-5 dni, w których będziesz ćwiczyć, musi to być wysiłek trwający powyżej 30 minut. Resztę dni pozostaw na regenerację mięśni. Warto zapisać się na jakieś zajęcia sportowe.

5,Wysypiaj się. Jeśli nie będziesz spał przez odpowiednią ilość godzin, organizm nie będzie w stanie w pełni się zregenerować, co może być skutkiem wiecznej apatii i zmęczenia. 

6.Ustal swój cel. Określając do ilu chcesz schudnąć, łatwiej będzie ci to osiągnąć, bo wiesz do czego dążysz. 

7.Regularnie się waż i mierz. Dobrym pomysłem jest założenie notatnika, w którym co tydzień-dwa, tuż po obudzeniu się i skorzystaniu toalety zapisujesz wagę i wymiary. Przykładowo co sobotę piszesz obwód brzucha, ramienia i uda. To pomoże Ci ocenić, czy trzeba coś zmienić, może zwiększyć aktywność fizyczną itp.

8.Nie podjadaj! 

9. Zrób sobie listę motywacyjną. Zapisz sobie na niej rzeczy, które motywują Cię do tego, aby schudnąć. Jeśli chcesz, możesz znaleźć sobie "mentora diety" który będzie cię wspierać w chwilach słabości. 

10. Pamiętaj, nic na siłę! Dieta nie ma być dla ciebie katorgą, choć może z początku może się tak wydawać. Potem jednak - prędzej, czy później - przyzwyczaisz się do nowego trybu życia. 

Podobny obraz

 

źródło zdjęcia: link

Zasady może znać pewnie każdy i wydają się być banalne, jednak wiele osób ich niestety nie przestrzega, a wtedy są takie a nie inne skutki. 

W czasie dietoterapii trzeba się ważyć i mierzyć, aby wiedzieć, czy dokonaliśmy jakichkolwiek postępów. Pamiętaj aby mieć określony dzień, w którym się mierzysz, w regularnym odstępie czasu, np. co tydzień, bądź dwa. Nie wolno robić tego częściej, gdyż łatwo popaść w silną obsesję na punkcie kilogramów i centymetrów.  A to na pewno nie będzie zbyt dobrze nam służyło. 

Dobrym pomysłem będzie zrobienie sobie tabelki z twoimi pomiarami, przykładowa jest niżej:

 

01.09.16

08.09.16

15.09.16

BMI

30.4

29.4

29.0

waga

90kg

87kg

86kg

obw. bioder

110cm

109cm

109,5cm

 

 

 

 

Obwodów możesz mieć oczywiście więcej, to zależy tylko od ciebie. 

  • ·      Waga – waż się zawsze rano i na czczo, po załatwieniu się w toalecie. Pamiętaj o niezmienianiu wagi, gdyż nie wszystkie są tak samo dokładne, zadbaj więc, aby była ona sprawna i działająca.

 

  • ·      Miara – mierz się o określonej porze, najlepiej tego samego dnia co się ważysz. Centymetra również staraj się nie zmieniać. Powinniśmy się mierzyć w samej bieliźnie. 
  •  Gdzie się mierzyć?:

     
  • ·        Obwód ramienia  - mierzy się w najszerszym miejscu przy całkowitym ugięciu ramienia wzniesionego na wysokość barku. Mięśnie napięte. Dłoń zaciśnięta w pięść, skierowana w dół, zbliżona do barku ( kąt między ramieniem i przedramieniem musi być ostry). Taśmę (centymetr) prowadzić prostopadle do ramienia.

     

    ·        Obwód klatki piersiowej w spoczynku mierzy się w miejscu największego obwodu, w postawie swobodnej, z ramionami swobodnie opuszczonymi w dół. Taśma (centymetr) poziomo, pod pachami, tuż nad linią sutek, ponad najszerszym mięśniem grzbietu. Mięśnie rozluźnione. Oddychać spokojnie ("brzuchem.")

  •  

    ·        Obwód pasa (talii) mierzy się w najwęższym miejscu talii (powyżej pępka), w prostej pozycji tułowia, po wydechu a przed ponownym wciągnięciem powietrza. Nie napinać mięśni, ale i nie wciągać brzucha.

  •  

    ·        Obwód bioder mierzy się w ich najszerszym miejscu, w postawie stojącej, mięśnie pośladków rozluźnione, stopy złączone, palce stóp wskazują do przodu

  •  

    ·        Obwód uda mierzy się w najszerszym miejscu, zazwyczaj tuż poniżej fałdy pośladkowej. Przy mierzeniu stać należy prosto, w rozkroku ok. 30cm. z ciężarem ciała równomiernie rozłożonym na obie stopy. Mięśnie rozluźnione, nogi w kolanach wyprostowane.

  •  

    ·        Obwód podudzia mierzy się w najszerszym miejscu łydki. Rozkrok około 30 cm, nogi w kolanach wyprostowane, ciężar ciała równomiernie rozłożony na obie nogi, pięty dotykają podłoża.

  •  

     

    Pamiętaj, aby przy każdym pomiarze kilkakrotnie sprawdzić, czy centymetr leży prostopadle. 

  •  

  • żródło zdjęcia: link

  • ż
  •  

  •  

  • jkl

     

Jeśli chcemy coś zmienić, powinniśmy zacząć od stwierdzenia:

·      czy to dobry czas na odchudzanie?

·      czy będziesz w stanie robić sobie samemu posiłki? i będziesz mieć na to czas?

·      czy będziesz mógł/mogła spożywać posiłki o określonych porach?

·      ile chcesz schudnąć?